Hacked By L0wHacker

Hacked By L0wHacker
Hacked By L0wHacker

Hacked by L0wHacker


  Federer kampion i gjashtëfishtë i Wimbledonit

  Share
  avatar
  RimnicCk.
  Super Moderator
  Super Moderator

  Federer kampion i gjashtëfishtë i Wimbledonit

  Mesazh nga RimnicCk. prej Sun Jul 05, 2009 2:16 pm  Në një përballje mjaft të vështirë Roger Federer ka arritur të
  mposhtë në pesë sete (5-7, 7-6, 7-6, 3-6, 16-14) finalistin tjetër Andy
  Roddick në finalen e sotme të Wimbledonit të zhvilluar në fushën Centre
  Court të Londrës, duke tejkaluar edhe rekordin e Pete Sampras për
  numrin e Grand Slameve të fituara.
  Ndeshja filloi në favor
  të amerikanit i cili fitoi setin e parë me 7-5, por në dy setet e
  radhës zvicerani u tregua më i qëndrueshëm dhe arriti t’i fitojë të
  dyja në tie-break. Seti i katërt i takoi plotësisht amerikanit, që
  ishte edhe më i lehti i ndeshjes (6-3).

  Se dy finalistët ishin në një formë të shkëlqyeshme dhe të ekuilibruar
  tregoi edhe seti i fundit, kur u luajtër 30 game dhe të cilin Roger
  Federer e fitoi me shumë vështirësi (16-14), pas një beteje epike.

  Ky është titulli i gjashtë nga shtatë finalet në Wimbledon për Roger
  Federer, dhe i 15-ti Grand Slam në karrierën e tij. Më herët Federer
  kishte 14 tituj të mëdhenj, dhe ishte baraz me legjendën Pete Sampras.

  Federer ishte finalist edhe në vitin e kaluar, kur u mposht nga numri
  një i botës, Rafael Nadal, i cili këtë herë nuk ishte pjesë e turneut
  për shkak të lëndimit.

   Ora është Mon Apr 23, 2018 6:58 pm